Zakład Gospodarowania Nieruchomościami
w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy
Najem lokalu mieszkalnego z zasobu m.st. Warszawy – krok po kroku
Krok po kroku
-
Pobierz załączniki do karty, wydrukuj i wypełnij.
-
Wypełniony wniosek wraz z wymaganymi załącznikami i oświadczeniami złożonymi w obecności pracownika, złóż osobiście w Wydziale Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy / Wydziale właściwym w sprawach lokalowych dla właściwej miejscowo dzielnicy.
-
We wniosku umieszczone są rubryki na dane nieobowiązkowe – telefon/adres e-mail – które nie są wymagane do załatwienia sprawy, ale ułatwią kontakt. Wypełnienie tych rubryk jest dobrowolne, a dokonanie tego wraz z podpisaniem stosownego oświadczenia zawartego we wniosku - oznacza Pana/Pani zgodę na przetwarzanie tych danych przez Prezydenta m.st. Warszawy.
-
Oczekuj na otrzymanie odpowiedzi.
Wymagane dokumenty
Obowiązkowo dla każdego wnioskodawcy:
-
Deklaracja o wysokości dochodu gospodarstwa domowego wnioskodawcy za okres trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku – załącznik nr 1.
-
Zaświadczenia o dochodach brutto (zgodnie z pkt 5 - uwagi) wszystkich członków gospodarstwa domowego (oryginał – załącznik nr 2). W przypadku osób: otrzymujących zasiłki, zapomogi lub zarejestrowanych jako osoby bezrobotne – zaświadczenie z rejonowego Urzędu Pracy, lub Ośrodka Pomocy Społecznej, a w uzasadnionych przypadkach oświadczenie złożone w obecności pracownika.
-
Oświadczenie o stanie majątkowym członków gospodarstwa domowego – załącznik nr 3.
-
Oświadczenie o poprzednich miejscach stałego (bądź czasowego) zameldowania/zamieszkania – załącznik nr 8.
-
Informacja o osobach, których warunki powinny być zbadane stosownie do dyspozycji zawartej w § 32 ust. 1 pkt 6 uchwały Nr XXIII/669/2019 Rady m.st. Warszawy z dnia 5 grudnia 2019 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu m.st. Warszawy – tzn. informacje o warunkach mieszkaniowych wstępnych, zstępnych, współmałżonka wnioskodawcy lub osoby pozostającej we wspólnym pożyciu – załącznik nr 10.
-
Do wglądu dowody osobiste wnioskodawców oraz osób składających oświadczenia.
Fakultatywnie – w zależności od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy i/lub członków jego gospodarstwa domowego:
-
Małżonek wnioskodawcy oraz każdy wnioskodawca (jeżeli jest ich kilku) wypełniają załącznik nr 4,
-
Gdy lokal, w którym zamieszkuje wnioskodawca/y i/lub jego/ich członkowie gospodarstwa domowego, jest lokalem spoza zasobu mieszkaniowego Miasta należy wypełnić – załącznik nr 5 oraz załącznik nr 6.
-
Jeżeli wniosek dotyczy osób zameldowanych, lub których ostatnie miejsce zameldowania było poza m.st. Warszawa (zarówno jeżeli chodzi o wnioskodawcę/ów i/lub jego/ich członków gospodarstwa domowego) - zaświadczenia z urzędów gmin/dzielnic potwierdzające miejsca zameldowania wnioskodawcy i członków jego gospodarstwa domowego wraz z wykazem wszystkich osób zameldowanych w lokalu i datą zameldowania – załącznik nr 6.
-
Osoby, które nie posiadają stałego miejsca zamieszkania i otrzymują (lub nie) pomoc w formie tymczasowego schronienia (np. schronisko, noclegownia itp.) wypełniają – załącznik nr 7 oraz powinny dostarczyć dokumenty potwierdzające pobyt w takich ośrodkach, należy również mieć na uwadze informację z pkt 12 (jn.).
-
Osoby zamieszkujące w lokalu/pomieszczeniu nienadającym się na stały pobyt ludzi w rozumieniu przepisów prawa budowlanego (np.: altany, klatki schodowe, garaże, piwnice itp.) wypełniają – załącznik nr 7, dostarcza dokumenty potwierdzające te warunki lub oświadczenie o miejscu pobytu oraz wypełniają oświadczenie w pkt. 3.3. wniosku.
-
Gdy wnioskodawca i/lub członkowie jego gospodarstwa domowego posiadali inne miejsca zamieszkania niż lokal z którego obecnie składają wniosek - wypełniają załącznik nr 9 (każda pełnoletnia osoba) i wypełniają oświadczenie w pkt. 3.1. wniosku.
-
Gdy wnioskodawca zamieszkuje w lokalu objętym projektem społecznym realizowanym przy współudziale Miasta (dot. programów, projektów lub działań przyjętych zarządzeniem Prezydenta m.st. Warszawy, uchwałą Rady m.st. Warszawy, uchwałą zarządu dzielnicy, realizowanych w ramach projektów unijnych lub w ramach zawartej przez Miasto umowy o współpracy z organizacją pozarządową, którego celem jest osiągnięcie samodzielności mieszkaniowej przez odbiorców) – dostarcza wypełniony załącznik nr 11 i wypełnia oświadczenie w pkt. 3.10. wniosku.
-
Osoby rozliczające podatek dochodowy od osób fizycznych na terenie Miasta - powinny dołączyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych na terenie Miasta (oświadczenie w pkt. 3.19. wniosku).
-
Osoby uzyskujące dochodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych - powinny dołączyć dokumenty poświadczające okres zamieszkiwania na terenie m.st. Warszawy (oświadczenie w pkt. 3.20. wniosku).
-
W przypadku gdy ktokolwiek z gospodarstwa domowego jest osobą uczącą się/studiującą do 25 roku życia – należy dołączyć zaświadczenia ze szkoły lub uczelni (oświadczenie w pkt. 2 wniosku).
-
W przypadku gdy ktokolwiek z gospodarstwa domowego jest osobą niepełnosprawną – należy dołączyć dokumenty potwierdzające niepełnosprawność i jej stopień (oświadczenie w pkt. 2 wniosku).
-
Gdy wnioskodawca jest osobą realizującą indywidualny program wychodzenia z bezdomności lub korzystającą ze świadczeń z tytułu bezdomności – należy dołączyć zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej w Warszawie (oświadczenie w pkt. 3.6. lub 3.7. wniosku).
-
Gdy wnioskodawca/y zamieszkuje/ą w pomieszczeniu przeznaczonym do krótkotrwałego pobytu osób (internaty, bursy, pensjonaty, hotele, budynki służące do celów turystycznych lub wypoczynkowych) - należy dołączyć dokumenty poświadczające 2 letni (nieprzerwany) okres zamieszkiwania oraz zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych na terenie Miasta przez co najmniej 2 ostatnie lata (oświadczenie w pkt. 3.8. wniosku).
-
Gdy wnioskodawca/y i/lub jego/ich członkowie gospodarstwa domowego zamieszkują na podstawie zgody Prezydenta m.st. Warszawy w lokalu, co do którego Miastu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – należy dołączyć kopię skierowania Prezydenta m.st. Warszawy do zawarcia umowy najmu (oświadczenie w pkt. 3.11. wniosku).
-
Gdy wnioskodawca/y wynajmuje część lokalu, a pozostałą część zajmują osoby niespokrewnione i prowadzące odrębne gospodarstwa domowe – należy dołączyć umowę najmu poświadczającą 2 letni (nieprzerwany) okres zamieszkiwania oraz zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych na terenie Miasta za ostatnie 2 lata (oświadczenie w pkt. 3.13. wniosku).
-
Gdy wnioskodawca jest cudzoziemcem – należy dołączyć dokumenty potwierdzające prawo pobytu na terenie terytoriom RP.
-
Gdy wnioskodawca/y i/lub jego/ich członkowie gospodarstwa domowego zamieszkują w lokalu, który był lokalem zakładowym (a byli najemcami tego lokalu gdy był on lokalem zakładowym) – należy dołączyć dokumenty potwierdzające tytuł prawny do lokalu (umowę najmu, decyzję) - (oświadczenie w pkt. 3.22. wniosku).
-
Gdy wnioskodawca/y i/lub jego/ich członkowie gospodarstwa domowego w okresie ostatnich 7 lat zbyli lub rozporządzili posiadanym prawem do lokalu stanowiącego odrębną własność, nieruchomością zabudowaną budynkiem mieszkalnym lub inną nieruchomość, spółdzielczym prawem do lokalu lub zamienili zamieszkiwany lokal – należy dołączyć dokumenty potwierdzające zbycie/rozporządzenie wraz z informacjami o powierzchni, strukturze lokalu/nieruchomości (oświadczenie w pkt. 3.23. wniosku).
-
Ponadto wnioskodawca/cy i/lub jego/ich członkowie gospodarstwa domowego powinni dostarczyć dokumenty potwierdzające w następujących sytuacjach:
-
ktokolwiek z gospodarstwa domowego posiada udokumentowany zły stan zdrowia (oświadczenie w pkt. 3.24. wniosku);
-
wnioskodawca/cy i/lub jego/ich członkowie gospodarstwa domowego jest/są ofiarami udokumentowanej przemocy w rodzinie (oświadczenie w pkt. 3.25. wniosku);
-
wnioskodawca uzyskał pełnoletność w placówce opiekuńczo-wychowawczej, zawodowej rodzinie zastępczej, niezawodowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, opuścił placówkę znajdującą się na terenie Warszawy lub zamieszkiwał na terenie Warszawy przed umieszczeniem w pieczy zastępczej (oświadczenie w pkt. 3.2. wniosku);
-
wnioskodawca zamieszkuje w lokalu/pomieszczeniu wymagającym opróżnienia w związku koniecznością rozbiórki lub remontu (oświadczenie w pkt. 3.4. wniosku);
-
wnioskodawca zamieszkuje w lokalu/pomieszczeniu niedostosowanym do rzeczywistych, udokumentowanych potrzeb wynikających z rodzaju niepełnosprawności lub udokumentowanego stanu zdrowia członka gospodarstwa domowego, jeżeli dostosowanie nie jest możliwe (oświadczenie w pkt. 3.5. wniosku);
-
wnioskodawca zamieszkuje w lokalu objętym decyzją administracyjną nakazującą opróżnienie lokalu albo prawomocnym postanowieniem sądu o przysądzeniu własności lokalu (oświadczenie w pkt. 3.12. wniosku);
-
wnioskodawca utracił lokal wskutek katastrofy budowanej lub innej siły wyższej (tj. pożar, powódź huragan) - (oświadczenie w pkt. 3.18. wniosku).
-
-
Na żądanie najemca lub osoba ubiegająca się o zawarcie umowy najmu lub podnajmu lokalu wchodzącego w skąd mieszkaniowego zasobu Miasta jest obowiązana do złożenia oświadczenia o nieposiadaniu tytułu prawnego do innego lokalu położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości.